hu
 
Péntek, 2026. Január 30.

Március 15, tegnap és ma

2011.03.11

Talán még emlékeznek arra, amikor a ’90-es években ezüstös színben villogó bombázók repültek március 15-én az ünneplő Háromszék fölött. Talán nem feledték még el, hogy a rendőrség környékén sorban álltak a személyszállító teherautók, az autóbuszok, különféle hegyen túli megyék rendszámaival, s százasával „importálták” erre a napra a rendfenntartó, de esetünkben akkor még megtorló erőket. Féltek.

A hatalom nagyon félt, mert ha egy nemzet önérzetébe, szabadságába beletaposnak, akkor az akár robbanni is tud. Erre felkészültek, bennünk meg nőtt folyamatosan a megvetés, no meg a buzdítás, hogy csak azért is megmutatjuk! Csak azért is vállaljuk a szabadon ünneplést, mert jogunk van hozzá.

Akkor még hőstettnek számított egy magyar zászló meglobogtatása vagy kitűzése is. Akkor még sok ezrek ünnepeltek a megyeszékhelyen. Azóta változott a világ, pedig a szabadság kell, mint kenyér az éhezőnek, hiánya fáj, s ezt el kell mondanunk évről-évre. S ha elmaradozunk ünnepeinkről, eleve ezt a tényt hazudtoljuk meg – éppen mi. Pedig minden évben valami újjal indítják útjára az ünnepet a szervezők. Ezúttal egyedi színfolt lesz 15 órától a Bodok szálló előtti téren a monumentális méretű Erdélyi Körkép Sepsiszentgyörgyön való felavatása, amelyet a lengyelországi Tarnów város és Veszprém megye önkormányzata bocsátott rendelkezésünkre, s melyet szeptemberig lehet megtekinteni. Meggyőződésünk, hogy az 51 méter hosszú és 3,5 méter magas műalkotás másolata igazi vonzerővel fog bírni.

Az immár hagyományos koszorúzások Sepsiszentgyörgy és a csatolt települések emlékhelyein 9-14 óra között zajlanak, 15,30-tól a központi Erzsébet park Szabadságharc-emlékművénél. A megemlékező ünnepség 16 órakor kezdődik a Tamási Áron Színház előtti téren a 11. Székely Huszárezred és az uzoni huszárok bevonulásával. A forradalmi hangulatot ezúttal is a rétyi Kováts András Fúvószenekar és a városi egyesített kórusok biztosítják Kelemen Antal karnagy vezényletével, fellép a Százlábú ifjúsági néptáncegyüttes. A rendezvény szónokai Antal Árpád András polgármester és az EMI által szervezett ifjúsági szónokverseny győztese. Verset mond Oberfrank Pál színművész, a Veszprémi Petőfi Színház igazgatója. A rendezvény lelkészi áldással és a két himnusz elhangzásával zárul.

Boldog ünnepet kívánunk!


Gazda Zoltán

Rekordot döntött a sepsiszentgyörgyi Művész Mozi látogatottsága 2025-ben
2026.01.29

Minden eddigi rekordot felülmúlt a sepsiszentgyörgyi Művész Mozi tavalyi éve: 2 118 vetítésre összesen 51 614 jegyet értékesítettek, így a nézőszám gyakorlatilag elérte a város teljes lakosságának számát.

Hangok határok nélkül – az Oszakai Világkiállítás székelyföldi fellépőinek hangversenye  Sepsiszentgyörgyön
2026.01.29

Magyar, román és orosz zeneszerzők műveivel várják a közönséget Sepsiszentgyörgyön a Hangok határok nélkül című koncertre, amely a székelyföldi fiatal művészek nemzetközi jelenlétének apropóján valósul meg. Az eseményre 2026. február 19-én, 18 órától kerül sor a Református Vártemplomban.

Milán és Anna a legnépszerűbb keresztnevek Sepsiszentgyörgyön 2025-ben
2026.01.27

Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatalának Anyakönyvi Részlege összesítése szerint 2025-ben összesen 1343 születési anyakönyvi kivonatot állítottak ki.

Sepsiszentgyörgy Önkormányzata módosítja az idei helyi adók szintjét
2026.01.22

Antal Árpád: „Polgármesterként megértettem, hogy 2026 az az év, amikor a mindennapi megélhetés fontosabb, mint a fejlesztés, a ma fontosabb, mint a holnap.”