hu
 
Szombat, 2026. Augusztus 08.

Lapozzunk élményt a SepsiBook-on!

2022.03.23

Élmény, látvány, találkozás és természetesen sok-sok jó könyv várja mindazokat, akik kilátogatnak a Sepsi Arénába, május utolsó hétvégéjén az első alkalommal sorra kerülő SepsiBook könyvvásárra és kortárs irodalmi fesztiválra – ígérik a szervezők, akik szerdán tartottak sajtótájékoztatót a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban.

„A SepsiBook egyszerre seregszemle és keresztmetszet, igazodunk a könyvvásárok általános jellemzőihez, ugyanakkor igyekszünk saját hangot is megütni. Jelmondatunk a »Lapozz élményt!«, amely egymás mellé rendeli a rendezvény két fő komponensét: a könyvkínálatot és a könyves, zenés irodalmi programokat. Közhelynek számít, hogy könyvek nélkül lehet élni, de nem érdemes, ezért is akarjuk az irodalmat, a szellemi-kulturális produkciókat emberközelbe hozni. Barátságos hangulatú, kreatív rendezvényt tervezünk, egyfajta megelevenedő, egyedi hangulatú könyvtárként képzeljük el, ahová a könyvet nem kell visszaszolgáltatni. Maradandó élményt, továbbgondolást adó tapasztalatot szeretnénk kínálni minden korosztálynak” – vezette fel a sajtótájékoztatót Szonda Szabolcs könyvtárigazgató, a SepsiBook programigazgatója.  

Az első SepsiBook május 26-29. között zajlik a Sepsi Arénában, csütörtökön és pénteken délelőtt szervezetten érkezik a gyerekközönség, szombaton és vasárnap napközben egész családokat megszólító programokat tartanak, délutánonként felnőtt és ifjúsági programok, író-olvasó találkozók lesznek, esténként pedig az irodalom és zene összekapcsolódásából született előadásokat kínálnak a közönségnek.  A gyerektérben programokkal összekötött felügyeletet biztosítanak a kisebbeknek, hogy a szülők is élvezhessék a felnőtt programokat.

Kiemelt szerepe lesz a gyermek- és ifjúsági irodalomnak

A SepsiBook első kiadásán kiemelt szerepet kapnak a gyermek- és ifjúsági irodalommal kapcsolatos programok. „Úgy véljük, hogy izgalmas élmény gyereknek, pedagógusnak, szülőnek egyaránt, hogy olyan élő írókkal találkozzanak, akiknek a könyveiket már olvasták. Elsősorban azokat a szerzőket szólítottuk meg, akiknek könyveit keresik gyermekolvasóink, ugyanakkor fontos volt, hogy értéket képviseljenek ezek a könyvek. A legkisebbeket J. Kovács Judit Kerekítő foglalkozásaira várjuk, ezek természetesen családi foglalkozások, kisbabával, totyogókkal és ovisokkal lehet részt venni. Az ovisokat szólítja meg Nyulász Péter interaktív verses foglalkozása, a kisiskolások Zalán Tiborral, a Királylányok könyve és A rettentő görög vitéz című könyvek szerzőjével találkozhatnak. A kiskamaszok a népszerű Barátságháló című regénysorozat szerzőjével, Somfai Annával beszélgethetnek. Tinédzsereknek hívtuk el a könyvtárnak sok fiúolvasót is szerző Zágoni Balázst, valamint középiskolásoknak ajánljuk a találkozást Mészöly Ágnessel” – sorolta Hollanda Andrea, a könyvtár olvasószolgálatának vezetője, aki a SepsiBook gyermek- és ifjúsági programjaiért felel. Mint rámutatott, legalább ennyire fontosnak tartották a több évtizedes múltra visszatekintő erdélyi gyermekfolyóiratok jelenlétét is, ugyanakkor a pedagógusoknak, szülőknek is szerveznek beszélgetést szakemberekkel, akik segítenek eligazodni a gazdag gyermekirodalmi kínálatban, az olvasmányválasztásban.

Kapcsolódások és találkozások

„Úgy hívtuk meg a fellépőket, hogy sokféle érdeklődési kör és témavilág legyen jelen rendezvényünkön. Így vendégünk lesz a kortárs irodalom több jeles alkotója, többek között itt lesz Bereményi Géza, Krusovszky Dénes, Balázs Imre József, Márton László, Fekete Vince, Háy János, László Noémi, Sepsi László, Mircea Dinescu és Zalán Tibor. Ugyanakkor azt is fontosnak tartottuk, hogy hangsúlyosan jelen legyenek a háromszéki szerzők, kiadók is. A SepsiBook-on fogják bemutatni Vida Gábor Egy dadogás története című regényének román nyelvű kiadását, a szerzőt a magyar közönség által is jól ismert Lucian Mîndruță médiaszakember fogja kérdezni. Vasárnap belekóstolhatunk irodalom és gasztronómia kapcsolódásába, Cserna-Szabó András, Darida Benedek, Nyáry Krisztián közreműködésével” – részletezte Szonda Szabolcs.

Videóüzenetben szólt a sajtótájékoztatón résztvevőkhöz Nyáry Krisztián, aki elmondta, nemcsak várja, hogy újra Székelyföldre jöhessen, hanem örül annak, hogy ezen a tavaszon is lesz igazi irodalmi fesztivál, könyves rendezvény.

Zene és irodalom – hagyomány és kísérletezés

„Műfajok találkozására is sor kerül, vendégünk lesz a Klasszik Lasszó, amely a három legismertebb magyarországi alterzenekar tagjaiból áll, zenészek mellett írók, költők is tagjai a csapatnak, saját szövegeket zenésítenek meg és adnak elő, főleg a fiatal közönségnek ajánljuk. A Bob és Bobék Orchestra járt már Háromszéken, a versmondás és versmegzenésítés műfaját sajátos szemszögekből közelítik meg, ezúttal Arany János Toldijával kerülhetünk közelebbi kapcsolatba általuk. Berecz Andrást Háromszéken sem kell bemutatni, az egész családnak szólnak műsorai. Sokan ismerik Huzella Pétert is, a Kaláka tagja volt, megzenésített versei ma is népszerűek. A Mozsikácska és a Mácsafej is fellép a fesztiválon, mindkét csapat előszeretettel zenésít meg verseket. Érdekes színfoltja lesz a programnak Zilahi Csaba Erdélyi magyarock című kötetének bemutatója, amelyre ez alkalommal ismét összeáll a Semaphore és a Mercedes Blues Band együttes is” – ismertette Gombos Zoltán, a SepsiBook fesztiválkoordinátora a zene és irodalom kapcsolódásából születő előadásokat. Beszélt a logisztikai kihívásokról is, mint elmondta, várhatóan több mint 30 kiadó könyvei lesznek megtalálhatóak, a tervek szerint 24 standot építenek meg, két helyszínen párhuzamosan zajlanak a rendezvények az Aréna falai között. A belépés ingyenes, a szervezők arról is gondoskodtak, hogy legyenek különjáratok a helyszínre.

A SepsiBook könyvvásárt és kortárs irodalmi fesztivált Sepsiszentgyörgy Önkormányzata, Kovászna Megye Tanácsa, a Bod Péter Megyei Könyvtár és a Kónya Ádám Művelődési Ház szervezi.

Új autóbusz útvonalakkal bővül a közszállítási hálózat és változik a parkolási rendszer Sepsiszentgyörgyön
2026.08.03

Péntektől, augusztus 7-től új járatokkal bővül a közszállítási rendszer, a menetrend jelentősen megváltozik; illetve októbertől új parkolási rendszer lép érvénybe a város egész területén.

Nyár az Állomás negyedi tavon: közel kétezren bérelték ki a csónakokat és vizibicikliket az első hónapban
2026.07.31

Az elmúlt egy hónapban,amióta újra csónakázni és vizibiciklizni lehet a tavon, közel 2 000 alkalommal használták ki ezt a lehetőséget a sepsiszentgyörgyiek és az idelátogatók. A vizibiciklik nagyobb népszerűségnek örvendenek, ezeket 1 800 alkalommal használták, míg a csónakokat 200 alkalommal vették igénybe a látogatók. 

ErdélyiHelikon 100: „A köröket, a köröket ne hagyd” – Kép és szó párbeszéde az Erdélyi Helikon képzőművészetében
2026.07.15

A kiállítást 2026. július 21-én, kedden 16 órai kezdettel az Erdélyi Művészeti Központ földszinti kiállítóterében Antal Árpád András, Sepsiszentgyörgy polgármestere, Németh Zsolt, magyar országgyűlési képviselő, Szebeni Zsuzsanna, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet vezetője és dr. Bordás Beáta művészettörténész nyitják meg.  A megnyitón közreműködik Ráduly Zsófia hegedűn.

Sepsiszentgyörgy Önkormányzata zéró toleranciát hirdet a közvagyon rongálása ellen
2026.07.14

Minden esetben azonosítani és büntetni fogják az elkövetőket