hu
 
Kedd, 2026. Június 23.

Aláírták Kovászna megye eddigi legnagyobb értékű uniós pályázatát

2010.09.20

Borbély László környezetvédelmi és erdőgazdálkodási miniszter Sepsiszentgyörgyön aláírta a Kovászna Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszer finanszírozási szerződését. Romániában ez a hetedik ilyen jellegű, leszerződött európai uniós pályázat.
Kovászna megyei látogatása során Borbély László elmondta: „Fontos pillanat ez a megye életében, de fontos ez a minisztérium szempontjából is: meggyőződésem, hogy 2013-ban egy olyan integrált rendszer fog működni, amely a hulladékgazdálkodás szempontjából is felemeli Kovászna megyét az európai standardok szintjére.” A miniszter kifejtette: reméli, hogy Kovászna megyében a közbeszerzés lezárása nem fog 300-400 napot tartani, mint ahogy más megyékben történik, ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy szigorításokat vezettek be a fellebbezések esetében is. Az eddigi gyakorlattól eltérően ugyanis a megalapozatlanul fellebbező kártérítést kell majd fizessen.
Az Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszert Kovászna megyében a Környezetvédelmi Ágazati Operatív Program kertén belül indították el. A pályázat összértéke 30.401.240 euró.  Klárik László megyemenedzser elmondta: következő lépésként a szolgáltatásokat érintő közbeszerzéseket írják ki, majd ez év novemberében meghirdetik a hulladékfeldolgozó kivitelezéséről szóló tendert is.
A környezetvédelmi és erdőgazdálkodási miniszter elmondta, Kovászna megyében október folyamán további pályázat aláírása várható, a vízhálózat fejlesztésére előkészített projekt értéke meghaladja a 86 millió eurót. Ugyanakkor Borbély László hangsúlyozta: sürgeti az árvízmegelőzést célzó munkálatokat, hiszen Kovászna megyében is súlyos károkat okoztak az áradások. A miniszter kifejtette Kovászna megyébe több részletben is érkeztek célirányos támogatások, többek közt Bölönbe, ahol a polgármester jelezte, hogy az első sürgősségi támogatásból kapott összeg nem elegendő a munkálatok befejezéséhez. A megyének árvízkárok helyreállítására összesen 13,7 millió lejes támogatást utaltak.
Tamás Sándor Kovászna Megye Tanácsának elnöke felszólalásában emlékeztetett a Borbély László által vezetett szaktárca minden eddigi ígéretét teljesítette – több alkalommal nyújtott segítséget és támogatást a megyének. A finanszírozási szerződés aláírása előtt Tamás Sándor köszönetet mondott az önkormányzat szakembereinek, akik még a csökkentett fizetések ellenére is komoly munkát fektettek ebbe a projektbe.
Az integrált hulladékgazdálkodási rendszer kiépítését követően Kovászna megyében egyetlen hulladéktároló szolgálja majd ki a lakosokat, a korszerű létesítmény Lécfalva és Maksa között épül meg. A 15,71 hektáros területen korszerű szilárd-hulladék lerakót, hulladékválogatót és komposztáló üzemet alakítanak ki. Kézdivásárhelyen átrakóállomást építenek, és szerepel a pályázatban a hozzátartozó konténerek és szállítójármű beszerzése is. A pályázatban Barót kivételével minden háromszéki település részt vesz.
Borbély László miniszter a szerződés aláírását követően megtekintette a Debren-patak medertakarítási munkálatait, amelyet a kormány sürgősségi alapjából finanszíroznak. 
 

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában

Múzeumok Éjszakája a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében
2026.06.18

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény 2026. június 20-án csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az intézmény 17:00 és 22:00 óra között változatos programokkal várja az érdeklődőket.

Múzeumok Éjszakája 2026
2026.06.16

A Múzeumok Éjszakája 2026 rendezvénysorozathoz csatlakozva, az év legrövidebb éjszakáján, amíg kint besötétedik, az Erdélyi Művészeti Központban, a Székely Nemzeti Múzeumban, illetve a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben.

Tudományos játszóházat építenek Sepsiszentgyörgyön az egykori dohánygyár épületeiben
2026.06.15

Hat ipari műemléképületet mentenek meg és alakítanak át a jövő terévé

MindFormers: közös gondolkodás a jövőről, innovációról, fenntarthatóságról
2026.06.11

Szeptember 16–19. között ismét benépesül a sepsiszentgyörgyi egykori Cigarettagyár, hiszen második alkalommal szervezik meg a MindFormers rendezvényt, amelynek célja, hogy közösen gondolkodjunk a jövőről, az innovációról, a technológiáról, a fenntarthatóságról és azokról a változásokról, amelyek már ma formálják a következő évtizedeket.