hu
 
Szombat, 2026. Június 27.

A következő három évben jelentősen átalakul Sepsiszentgyörgy központja

2009.04.02


A következő három évben jelentősen átalakul Sepsiszentgyörgy központja


Ma adták le Gyulafehérváron a sepsiszentgyörgyi integrált városfejlesztési, több tételes uniós pályázatot – indulás előtt bemutatták a sajtó képviselőinek a városközpontot jelentősen megváltoztató elképzeléseket.

A sepsiszentgyörgyi projekt összértéke 12,5 millió euró (52.915.840 lej), amelyből 8,9 millió eurót (37.625.031 lejt) a Regionális Operatív Programból szeretne finanszírozni az önkormányzat – tájékoztatott Antal Árpád András. A polgármester elmondta, több hónapos, megfeszített munka eredménye a pályázat, hiszen a kiírást novemberben hozták nyilvánosságra, és március 31-e az utolsó leadási határidő.

Sztakics Éva alpolgármester asszony és Kovács Kázmér műépítész bemutatta a hat kisebb projektből összerakott átfogó városfejlesztési tervet: ez egy 0.86 négyzetkilométeres beavatkozási övezetet érint, ahol 12.692 lakos él. A pályázatban utcák modernizálása, a katolikus temető melletti övezet parkosítása, a szociális kantin felújítása, a Bene-ház (jelenleg Vérközpont) felújítása és átalakítása múzeummá, sétatér kialakítása a Székely Mikó Kollégium sarkától a Szabadság-térig, 3 parkolóház építése szerepel.  

A terv kivitelezésére a szerződés aláírásától számolva 3 évet szán az önkormányzat. Antal Árpád András polgármester elmondta, remélik, hogy a pályázat nyerni fog, hiszen elég nagy összeg áll rendelkezésre a városfejlesztési integrált tervek finanszírozására.

A város központjában az utcák modernizálásnak egy része történne ebből a pályázati összegből, a többit pedig kormányprogramból és saját forrásból tenné rendbe az önkormányzat. Teljes modernizálásról van szó - csatornázás, földalatti kábelezés, közvilágítás, utcai bútorok - hangsúlyozták a sajtótájékoztatón.

A katolikus temető melletti terület parkosításának összértéke 2.9601.60 lej, a munkálatok elvégzése után a város nemcsak egy újabb zöldövezettel gazdagodna, hanem az átjárás is megoldódna a kertváros és a központ között. Ennek a területnek a nagyrésze a Kovászna Megyei Tanács tulajdonában van, amelynek ügykezelését átadták a városi önkormányzatnak, hogy lehessen parkosítani. “Ami jó a városnak, az jó a megyének is, éppen ezért azt is tervezzük, hogy a megyei könyvtár épületénél kialakítunk egy átjárót, amely a park megközelítését könnyítené” – mondta Tamás Sándor tanácselnök.

A pályázat része 3 parkolóház megépítése, amelynek köszönhetően több mint 500 parkolóhely állna a központban közlekedő autózók rendelkezésére. A Székely Mikó Kollégium sarkától a Szabadság térig földalatti parkolót alakítanának ki, valamint több szintes parkolóház épülne a Bălcescu utcában (volt Lókórház területén) és a Tavaszi Sándor utcában a kazánház helyén.  A 3 parkolóház megépítésének összértéke 26.525.137 lej.

Vadászmúzeumot rendeznek be a Bene-házban, amelyben jelenleg a vérközpont működik. A műemlék-épület restaurálása és átalakítása 2.083.019 lejbe kerül.

 A Kálvin téren található szociális kantin felújítási munkálatainak összértéke 1.496.306 lej, a létesítmény szolgáltatásait is bővítik. Antal Árpád András beszámolt arról, hogy tárgyalásokat kezdtek a Petrom képviselőivel, a benzinkút elköltöztetése érdekében, hiszen az nem illik a városrendezési képbe.

Sétateret alakítanak ki a Székely Mikó Kollégium sarkától a színházig és a Szabadság téren. A tervek szerint itt építenék meg Kós Károlynak a városháza torony-tervét, amely információs pontként működne.
 
Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön