hu
 
Péntek, 2026. Június 26.

Sepsiszentgyörgyön a székelyek pecsétje

2012.10.19

Két hónapig lesz megtekinthető Sepsiszentgyörgyön a székely nemzet, 1661-ben készült, eredeti, ezüst pecsétje. Továbbá régi zászlók, ódon bélyegzők, antik szakkönyvek, nemesi és családi címerek, céhes ládák és okmányok várják a Székely Nemzeti Múzeum látogatóit. Az október 18-án megnyitott tárlat az Üzenet a múltból címet viseli találóan, hiszen a szemlélődő a székelység történelmének kiemelten fontos szeletével találkozhat.

A megnyitó alkalmával Tamás Sándor, a megyei önkormányzat elnöke elmondta: „Nem véletlen, hogy a kiállítás középpontjába a székely nemzet egykori pecsétje került. Ez 1661-ben készült, majd két évszázadon át ezt használta Udvarhelyszék főbírája a nemzet nevében.  Ez a bélyegző olyan jelkép, amely Székelyföld összetartozását hirdeti mindmáig.
Nálunk mindig napirenden van Székelyföld, a székelység és nemzeti jelképeink megkérdőjelezése. Nem fogyunk ki a szolgálatos "okoskodókból". Nem is baj, hiszen folyamatosan ébren tartanak minket, és arra ösztönöznek, hogy minél szélesebb körben terjesszük címereinket, zászlónkat, pecsétünket. Tehát munka van bőven! Amíg mások vesztünket harsogják, addig nekünk dolgoznunk kell. Az idei évben volt száz éve annak, hogy múzeumunkat felépítették eleink. Éppen ezért Kós Károly szavait idézem, akinek mondatai mai is időszerűek: » Dolgoznunk kell, ha élni akarunk. Akarunk élni, tehát dolgozni fogunk! «”.

A kiállítás legértékesebb darabja a székely nemzet bélyegzője, amely Kolozsvárról érkezett Háromszékre, javarészt Zepeczaner Jenő történész fáradtságos munkájának köszönhetően – mutatott rá Szekeres Attila heraldikus, az esemény egyik szervezője. A címerszakértő beszélt a vándorkiállítás egyes darabjainak történetéről is, rámutatva, hogy a székelyek bélyegzője a 17. század derekán készült el, az eredetinek azonban már két év után nyoma veszett. Természetes, hogy a „SIGL. NATIONIS SICULAE” újabb darabja is elkészült: ez a darab került később az Erdélyi Múzeum Egyesülethez, majd a szervezet vagyonának elkobzását követően az egyik kolozsvári múzeum tulajdonába.

A tárlat Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós után Sepsiszentgyörgyön tekinthető meg december végéig.

(Kovászna Megye Tanácsának sajtóirodája)

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában