hu
 
Szerda, 2024. Május 22.

A március 15-i ünnepi megemlékezés programja

2023.03.09

Ünnepi megemlékezés az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc tiszteletére

PÉNTEK, március 10.

18:00 Légy a ma Petőfije! – Szónokverseny középiskolások számára / Szimpla Sepsiszentgyörgy

HÉTFŐ, március 13.

11:00 Kokárdakészítő műhely – A Háromszéki Fürge Ujjak Kézimunkakör és a Liszt Intézet

Sepsiszentgyörgy közreműködésével / Kónya Ádám Művelődési Ház

13:00 SZIV – Szentgyörgyi Ifjúsági Vízió – sepsiszentgyörgyi magyar középiskolások

flashmobja / Főtér

KEDD, március 14.

17:00 Fuss a hősök emlékére! – Fitness Tribe Emlékfutás. Indulás az eprestetői csata

emlékművétől (Állomás negyed, Ady Endre Általános Iskola épülete)

18:00 Petőfi és az 1848-49-es forradalom és szabadságharc ereklyéi – Kiállításmegnyitó a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy szervezésében / Lábasház

SZERDA, március 15.

09:00 Pilvax Kávéház – Kovászna Megye Tanácsa, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy és a Székely Mikó Kollégium Diáktanácsa szervezésében / Tein Teaház

--------------------------------------------------------------------

KOSZORÚZÁSOK A SEPSISZENTGYÖRGYI EMLÉKMŰVEKNÉL

11:00 Kiss János ágyúöntő emléktáblája (Olt utca, 16. szám)

11:00 Váradi-Bartalis vesztőhely (Őrkő) – Közreműködnek a Váradi József Általános Iskola gimnazistái, illetve a Néri Szent Fülöp Általános Iskola tanulói

12:00 Vártemplom – Cinterem (Református Vártemplom) – közreműködnek a Plugor Sándor Művészeti Líceum diákjai

12:00 Gábor Áron-szobor és Nicolae Bălcescu-szobor (Csíki negyed) – Közreműködnek a Gödri Ferenc Általános Iskola tanulói

12:00 Váradi-Bartalis siralomház emléktáblája (Lábasház) – Közreműködnek a Mikes Kelemen Elméleti Líceum diákjai

12:30 Gróf Mikó Imre szobra (Erzsébet park) – Közreműködnek a Székely Mikó Kollégium és a Református Teológiai Líceum diákjai    

12:45 Berde Mózsa szobra (Erzsébet park) – Közreműködnek a Székely Mikó Kollégium tanulói és a sepsiszentgyörgyi cserkészek

13:00 Gábor Áron-emléktábla (Bod Péter Megyei Könyvtár épülete) – Közreműködnek a Székely Mikó Kollégium tanulói és a sepsiszentgyörgyi cserkészek

13:00 Incze Dániel kopjafás sírhelye (Malomgát utca) – Közreműködnek a sepsiszentgyörgyi cserkészek és a Székely Mikó Kollégium diákjai

13:30 Szemerjai csata emlékműve (Szemerja) – Közreműködnek: a Gulliver óvoda és sepsiszentgyörgyi cserkészek

13.30 Váradi-Bartalis kőtömbös kopjafa (Váradi József Általános Iskola udvarán) –

Közreműködnek a Váradi József Általános Iskola I–IV. osztályos tanulói

14.00 Az eprestetői csata emlékműve (Állomás negyed) – Közreműködnek az Ady Endre Általános Iskola diákjai

14:00 Kossuth Lajos-szobor (Kónya Ádám Művelődési Ház) – Közreműködik a

Sepsiszentgyörgyi Magyar Férfidalárda

15:30 Koszorúzás az 1848–49-es honvéd emlékműnél az Erzsébet parkban:

-   A város keleti és nyugati részéből beérkezett elöljárók, politikai pártok képviselői, civil szervezetek képviselői elhelyezik koszorúikat a honvéd emlékműnél

-   Közreműködik a rétyi Kováts András Ifjúsági Fúvószenekar

KILYÉN

11:00 Koszorúzás – ’48-as kopjafás emlékmű (kilyéni református templom)

SZOTYOR

12:00 Koszorúzás – Kőtömbös kopjafa (szotyori református temetőkert)

_____________________________________________________________________

14:45 ÜNNEPI FELVONULÁS a Szabadság térre

         a nyugati városrészből:

         Indulás a Váradi-Bartalis kőtömbös kopjafától (a Váradi-iskolától)

Sorrend:

  • a sepsiszentgyörgyi Szent József Plébánia 040-es Szent György cserkészcsapata, valamint a 115-ös számú Bölöni Farkas Sándor cserkészcsapat zászlókkal
  • Étfalvi Szász Band ’93 fúvószenekar
  • Hagyományőrző huszárok és más lovasok: Szilaj Hagyományőrző Egyesület, a Shagya Lovasklub és a Vadon Egyesület lovasai
  • 125 méter hosszú székely zászló, amelyet a városban működő magyar tannyelvű iskolák diákjai fognak (Váradi József Általános Iskola, Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Református Kollégium, Berde Áron Szakközép Líceum)
  • Sepsiszentgyörgy elöljárói
  • ünneplő felvonulók

a keleti városrészből:

Indulás az eprestetői csata emlékművétől (Állomás negyed)

Sorrend:

  • a sepsiszentgyörgyi 14-es számú Dr. Kovács Sándor cserkészcsapat zászlókkal
  • Sepsiszentgyörgy elöljárói
  • a rétyi Kováts András Ifjúsági Fúvószenekar
  • hagyományőrző huszárok és más lovasok: Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület, Uzoni hagyományőrző huszárok illetve szabad lovasok
  • 125 méter hosszú nemzeti színű zászló, amelyet a városban működő magyar tannyelvű iskolák diákjai fognak (Ady Endre Általános Iskola, Gödri Ferenc Általános Iskola, Nicolae Colan Általános Iskola, Puskás Tivadar Szakképző Líceum, Plugor Sándor Művészeti Líceum, Székely Mikó Kollégium)
  • ünneplő felvonulók

16:00   ÜNNEPI MŰSOR – Szabadság tér

Műsorvezető: Kolcsár József 

  • Antal Árpád-András, Sepsiszentgyörgy polgármesterének ünnepi beszéde
  • Régi székely himnusz (Ó, én édes jó istenem…) – énekli Deák Anett, a Kincskeresők Néptáncegyüttes tagja
  • Varga Judit, Magyarország igazságügyi miniszterének ünnepi beszéde
  • A Mikes Kelemen Elméleti Líceum kórusának műsora
    Kórusvezető: Szőcs Dániel
  • A Plugor Sándor Művészeti Líceum ünnepi műsora
    Felkészítő tanár: Sebestyén-Lázár Enikő
  • Egyesített kórusok ünnepi műsora. Művészeti vezetők: Maksai József, Jakab Árpád (*) 
  • Ifjúsági szónok beszéde
  • A Református Kollégium kórusának műsora
    Kórusvezető: Szilágyi Andrea
  • A Székely Mikó Kollégium műsora
    Felkészítő tanár: Jánó Enikő
  • A Kincskeresők Néptáncegyüttes előadása 

Koreográfusok: Tőkés Csaba Zsolt és Tőkés Edit

  • Lelkészi áldás – Adorjáni Dezső Zoltán evangélikus püspök
  • Magyar himnusz, székely himnusz

*Az Egyesített kórus kórusai és karvezetői:

Kováts András Ifjúsági Koncertfúvószenekar (Réty) – Maksai József; Cantus Firmus Vegyeskar, Magyar Férfidalárda – Jakab Árpád; Sepsi Református Egyházmegye Férfikórusa – Dénes Előd; Belvárosi Református Énnekar – Jakab Árpád; Pro Musica Kamarakórus, Szemerjai Református Dalárda, Plugor Sándor Művészeti Líceum Eufónia Kamarakórus – Sipos Zoltán; Kriza János Unitárius Vegyeskar – Karácsony Gabriella; Székely Mikó Elméleti Líceum diákkórusa, Canticorum Női Kar – Dombora Anna; Refsonor, a Református Teológiai Líceum diákkórusa – Szilágyi Andrea; Mikes Kelemen Elméleti Líceum ifjúsági kórusa – Szőcs Dániel; Laudate Kamarakórus – Lőfi Gellért; Aranyszívek Dalkör – Barabás Gyöngyvér

-------------------------------------------------------------------

19.00 Classical Singers Symphonic ünnepi hangverseny / Tamási Áron Színház nagyterme

CSÜTÖRTÖK, március 16.

17:00 Rabok legyünk vagy szabadok – a Székelyföldi Nagyprodukció Társulat ünnepi

koncertje / Tamási Áron Színház nagyterme

19:30 Rabok legyünk vagy szabadok – a Székelyföldi Nagyprodukció Társulat ünnepi

koncertje / Tamási Áron Színház nagyterme

Már csak néhány nap maradt, hogy jövedelemadója 3,5%-át felajánlja civil szervezetek részére
2024.05.21

Tavaly több mint 1 millió lej maradt az állami költségvetésben a sepsiszentgyörgyi lakosok adójából

Múzeumok éjszakája a Bene-házban
2024.05.16

Tájékoztatjuk Önöket, hogy a Vadon Egyesület, a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény adminisztrátora, 2024. május 18-án 17-22 óra között nyolcadik alkalommal vesz részt a Romániai Múzeumok Országos Hálózata által koordinált Európai Múzeumok Éjszakáján, amelynek keretében a nagyközönség számára ingyenes látogatást biztosít minden kiállításhoz és tevékenységhez.

Hároméves évfordulóját ünnepli a Lábbusz program
2024.05.15

A születésnapot pénteken ünneplik a Főtéren, ahol nyereményekkel és meglepetésekkel várják a gyerekeket és az önkénteseket

Ötödik kiadását ünnepli a FLOW Fesztivál
2024.05.14

Hét táncprodukció, egy workshop bemutató, közönségtalálkozók és záró parti színesíti az M Studio szervezésében, immár ötödik alkalommal sorra kerülő FLOW Nemzetközi Táncfesztivált.

Sepsiszentgyörgyön is áthalad a Csíksomlyó Expressz
2024.05.09

Köszöntsük együtt a csíksomlyói búcsúra tartó zarándokvonat utasait!